CENTRUM

PRAKTYCZNEGO

w TORUNIU

Zadania CKP

Centrum Kształcenia Praktycznego jest bazą dydaktyczną dla uczniów szkół zawodowych Torunia oraz regionu. Jest wyposażone w nowoczesne pracownie przygotowane do kształcenia praktycznego z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn i urządzeń sterowanych komputerowo.

Realizujemy zadania z zakresu przygotowania praktycznego młodzieży i dorosłych , wynikające z programów nauczania kształcenia praktycznego, a także zadania zlecone przez szkoły oraz inne jednostki i podmioty gospodarcze.

Możemy organizować kształcenie praktyczne dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego, jak też kursy dla dorosłych podwyższające kwalifikacje lub umożliwiające uzyskanie nowych kwalifikacji.

Prowadzimy także kwalifikacyjne kursy zawodowe według standardów określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach.

Prowadzimy kształcenie w następujących branżach:

•  Mechaniczna – technik mechanik;
  •  Elektroniczno-Mechatroniczna – mechatronik, elektronik, technik elektronik, technik mechatronik, technik automatyk;
  • Elektroenergetyczna – elektromechanik, elektryk, technik elektryk;
  • Budowlana – dekarz, murarz-tynkarz, monter konstrukcji budowlanych, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót  wykończeniowych w budownictwie, technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie;
  • Teleinformatyczna – technik informatyk;
  • Drzewno-meblarska – stolarz, pracownik pomocniczy stolarza;
  •  i innych.

W obiektach Centrum, na które składają się:

• 28 pracowni praktycznej nauki zawodu o łącznej powierzchni 1 716 m2 ;
  • 3 pomieszczenia wielofunkcyjne o powierzchni 218 m2;
  • 39 pozostałych pomieszczeń o powierzchni 1752 m2.

można również prowadzić doskonalenie metodyczne i merytoryczne nauczycieli przedmiotów zawodowych we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli i uczelniami wyższymi,  korzystając z ich kadry naukowo-dydaktycznej. Modelem docelowym jest tworzenie wielobranżowego  Centrum, dobrze i nowocześnie wyposażonego z wykwalifikowaną kadrą, które będzie ważnym  elementem w systemie zewnętrznych zestandaryzowanych egzaminach zawodowych.

Obecnie z pracowni Centrum korzysta około 500 uczniów i słuchaczy tygodniowo z 5 toruńskich szkół i placówek:

• Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych;
  • Zespołu Szkół Technicznych;
  • Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13;
  • Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego;
  • Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Prowadzimy kształcenie praktyczne zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach dla młodzieży oraz dorosłych.

Posiadamy salę konferencyjną na 100 osób wyposażoną w niezbędne środki audiowizualne.

Istnieje możliwość zakwaterowania słuchaczy w internacie ze stołówką.

W koncepcji rozwoju Centrum uwzględniamy materiały opracowane przez Wojewódzki i Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu.

Zakres działalności CKP

CKP w zreformowanym systemie edukacji zawodowej powinny odgrywać ważną rolę. Do zadań Centrów Kształcenia Praktycznego należą:

• Realizowanie kształcenia praktycznego dla uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, w zakresie całego lub części  programu nauczania dla danego zawodu, w tym modułowego programu nauczania dla danego zawodu,
  • Prowadzenie zajęć uzupełniających z zakresu praktycznej nauki zawodu dla młodocianych pracowników,
  • Organizowanie i prowadzenie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych,
  • Opracowanie i wydawanie materiałów metodyczno-dydaktycznych dla potrzeb prowadzonego kształcenia,
  •  Doskonalenie nauczycieli , zarówno w zakresie nowoczesnych technik i technologii,
  •  Usługi szkoleniowe dla różnych podmiotów i instytucji rynku pracy.
  •  Organizacja i przeprowadzanie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach.

CKP organizuje również kursy zawodowe dla dorosłych, którzy chcą zdobyć, zmienić lub podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe. W ofercie CKP można znaleźć następujące kursy:

1. Spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą  MAG;
  2. Podstawowy spawania stali elektrodami otulonymi;
  3. Spawania nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych TIG;
  4. Podstawowy spawania gazowego;

Kursy spawania prowadzone są pod merytorycznym nadzorem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, kończą się egzaminem, którego efektem jest europejski certyfikat spawacza

1. Programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie CNC;
  2. Podstawy obsługi i programowania sterowników PLC;
  3. Innych.

Od 2010 r. przeszkoliliśmy około 700 osób na wszystkich typach kursów.

Centrum Kształcenia Praktycznego w Toruniu uczestniczy obecnie w realizacji 4 projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego:

1. trzech z obszaru „Innowacyjna edukacja - Kształcenie ogólne i zawodowe - Kształcenie zawodowe”(czwarty jest na etapie opracowywania):
  • Wszechstronny absolwent z uprawnieniami zawodowymi;
  • Spełnimy Twoje zawodowe marzenia;
  • Wszechstronny absolwent 2.

2. jednego z obszaru „Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry - Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną - Inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego”:

• Nowoczesne pracownie zawodowe kluczem innowacyjnego kształcenia w Toruniu.